ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI

ISPARTA BELEDİYESİ MASTER PLAN ÇALIŞMASI

Tarih 18 Ocak 2019, 17:04
Konum
Kategori DİĞER

PROJE AÇIKLAMA

Isparta Belediyesi Master Plan ve Fuar Merkezi

Master plan yapılırken mevcut yol dokusu kesintiye uğramayacak şekilde araziye uyarlanmıştır. Konut yerleşimi istenilen hakim rüzgar yönünün (Güneydoğu) kesintiye uğramamasını sağlayacak ve konutlar arası toplanma bölgelerinin bu rüzgardan fayda sağlamasına müsade edecek biçimde yerleştirilmiştir. Konut yerleşim düzeni güneşten maksimum fayda sağlaması amaçlanarak yerleştirilmiştir. Çevreyolunun sınırında bulunan konutların plan düzleminde eski kent ile yeni kent arasında geçirgenliği sağlaması amacıyla yapı tipolojileri eski kente yakın olan yapılarda daha parçalı başlamış ve gelişmekte olan konut bölgesine ilerledikçe yapı tipolojisi bütüncül ve gelişmeye referans sağlayacak tip modellere dönüşmektedir.

KAVRAMSAL ANLATIM

Kent Meydanı ile üniversite arasında kalan, yeni otogar projesi ile expo alanında hizmet verebilecek bir bisiklet yolu oluşturulmuştur. Oluşturulan bisiklet yolu açık halk pazarı, sosyal alanlar gibi kamuya hizmet veren bir aks oluşturmuştur.

Mevcutta bulunan demir yolunun faaliyete geçmesi ve fuar alanına hizmet veren ticaret koridoru ile ilişki kurabilecek bir istasyon oluşturulması amaçlanmıştır.

Mevcutta bulunan ticaret koridorunun geliştirilmesine yönelik bir kent meydanı oluşturulması ve bu meydanı destekleyecek nitelikli yapıların eklenmesi amaçlanmıştır.